
Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Uniwersytet Medyczny w Lublinie – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Chcielibyśmy, aby stworzony przez nas poradnik pomógł studentom pierwszego roku, szczególnie tym przerażonym, odnaleźć się podczas pierwszych zajęć na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zdajemy sobie sprawę, że informacje o tej uczelni znajdziecie w wielu miejscach, mogą być to również sprzeczne wiadomości, dlatego uporządkowaliśmy je specjalnie dla Was. Wokół kierunku lekarskiego powstało mnóstwo mitów, które rozwiejemy oraz przekażemy porady i wskazówki, jak sobie poradzić i nie zwariować w zupełnie nowym otoczeniu i rzeczywistości.
Na koniec chcemy życzyć wszystkim powodzenia i samych sukcesów podczas Waszej przygody z medycyną, która szczególnie na początku może nie być łatwa, ale naprawdę warto zmierzyć się z tym wyzwaniem.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Zazwyczaj inauguracja roku akademickiego odbywa się pierwszego października, jeśli akurat ta data wypada w weekend, to termin ulega modyfikacjom. Aby być na bieżąco, najlepiej śledzić stronę internetową uczelni, ponieważ tam pojawiają się szczegółowe informacje, jeśli chodzi między innymi o terminy.
Inauguracja roku akademickiego rozpoczyna się mszą świętą w szpitalu, jednak nie uczestniczą w niej studenci, następnie przemawiają władze rektorskie, po czym odbywa się ceremonia immatrykulacji, gdzie studenci są przyjmowani w poczet uczelni. “Pasowanie na studenta” przeprowadzane jest na Hali Sportowo-Widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na ul. Doktora Witolda Chodźki 15, gdzie świeżo upieczeni studenci dodatkowo dostają torbę z gadżetami związanymi z uczelnią. Obecność na immatrykulacji jest obowiązkowa, ponieważ zbierane wtedy są podpisy pod ślubowaniem studenckim, a dodatkowo, każde krzesło jest podpisane imieniem i nazwiskiem.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, student zobowiązany jest do odbycia szkolenia BHP. W praktyce zaliczenie tego kursu polega na zapoznaniu się z materiałami zamieszczonymi przez kierownika na platformie “Moodle” i najprościej mówiąc, należy “przeklikać” wszystkie slajdy dostępnych tam prezentacji multimedialnych. Po wykonaniu tych czynności, szkolenie BHP można uznać za zaliczone. Proces ten jest na tyle nieskomplikowany, że jeśli ktoś myślałby o przepisaniu takiego kursu, wcześniej już odbytego na innej uczelni, to z pewnością zajmie to więcej czasu i bardziej się będzie trzeba natrudzić, niż po prostu wykonać opisane wyżej kroki.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, to można powiedzieć “najmniejszy element układanki”, ponieważ jej liczebność wynosi 5 osób. Jeśli chodzi o sposób, w jaki są one układane, to podstawą jest kolejność alfabetyczna nazwisk. Natomiast, wraz z pojawianiem się kolejnych list rekrutacyjnych, zgodność z alfabetem może zostać zaburzona, ponieważ osoby przyjęte później na uczelnię, dopisywane są do grup, gdzie po prostu znajdzie się dla nich miejsce. To w ile osób prowadzone są zajęcia, zależy stricte od przedmiotu. Czasem odbywają się dla jednej grupy, dwóch, czy tak jak na przykład na anatomii tak zwana “grupa anatomiczna” składająca się z trzech dziekańskich. Seminaria natomiast prowadzone są dla 30 osób (6 grup dziekańskich).
3. Kim jest starosta grupy?
Oficjalnie, każda grupa dziekańska musi mieć swojego reprezentanta, czyli starostę grupy. Do jego obowiązków należy między innymi odbiór legitymacji studenckich, skierowań na okresowe badania lekarskie, czy identyfikatorów, którymi trzeba posługiwać się na zajęciach. Jego wybór opiera się na głosowaniu poprzez aplikację Messenger (lub w inny sposób), na nowo powstałej grupie każdej sekcji dziekańskiej.
Dodatkowo należy wybrać starostę grupy anatomicznej, którego zakres obowiązków jest już szerszy. Głównie, to ta osoba kontaktuje się ze starostą grupy, pełni on funkcję łącznika i przekazuje informacje odnośnie organizacji sesji egzaminacyjnej studentom.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku to główny pośrednik między władzami uczelni, a studentami. Wypowiada się w imieniu całego roku akademickiego, a także staje w imieniu poszczególnych grup, czy studentów, w przypadku składania wniosków np. o dodatkowe wglądy do egzaminu. Osoba ta dostaje bezpośrednie informacje od prowadzących i jest odpowiedzialna za ustalanie harmonogramu egzaminów w sesji, czy kolokwiów jeśli odbywają się dla całego roku w tym samym czasie. Czasem odbywają się spotkania władz uczelni z przedstawicielami studenckimi, a to właśnie tam starosta roku przedstawia sugestie i wnioski na forum publicznym. Starostę grupy dziekańskiej, anatomicznej i roku, wybiera się w ten sam sposób, opisany w punkcie powyżej.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Lekarskiego znajduje się w budynku na ulicy Doktora Witolda Chodźki 19. Sam pokój obsługi studenta, znajduje się na 3. piętrze w pokoju nr 11, można dostać się tam przy użyciu windy lub wchodząc schodami. Po wyjściu z windy udajemy się od razu w prawą stronę (jeśli korzystamy ze schodów to w lewo) i docieramy pod wyżej wymieniony pokój obsługi studenta.
Poza sprawami, które zostały opisane powyżej i są zadaniem starosty, to w dziekanacie dostarczymy też umowę na praktyki i zdamy kartę praktyk. Co ważne, nie zawsze należy stawiać się osobiście w dziekanacie, czasem lepiej po prostu zadzwonić, bo we współpracy z pracującymi tam paniami, telefonicznie można załatwić naprawdę wiele.
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Magdaleny Damek.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Na Uniwersytecie medycznym w Lublinie istnieją dwie platformy, pełniące funkcję wirtualnego dziekanatu.
Pierwsza, to system “FRONTDESK”, która służy przede wszystkim do usprawnienia komunikacji na linii student-dziekanat uczelni, a dzięki niej między innymi przedłużyć można ważność swojej m-legitymacji. Więcej informacji o samej platformie można znaleźć pod tym linkiem. Natomiast sam portal dostępny jest tutaj.
Druga platforma to tak zwany “portal studenta”, można powiedzieć, że jest to odpowiednik licealnego dziennika elektronicznego. Znajdziemy tam aktualny plan zajęć, obowiązujący w danym semestrze, wirtualny indeks ocen, rejestr badań i płatności, sprawdzimy skład naszej grupy dziekańskiej czy dostaniemy powiadomienie, jeśli przyznane zostanie nam prawo do pobierania stypendium.
Krótko mówiąc, znajdują się tutaj wszystkie najważniejsze informacje potrzebne studentowi, a do samego portalu link zamieszczamy tutaj.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Co ważne, skład grupy dziekańskiej może ulec zmianie dopiero na drugim roku, gdzie studenci czasem mają możliwość dokonania wymian międzygrupowych na zasadzie 1:1, jednak taką decyzję należy odpowiednio uargumentować i złożyć pismo w dziekanacie. Na trzecim roku sytuacja zmienia się diametralnie, ponieważ wtedy studenci sami dobierają się w tak zwane “szóstki” kliniczne. Więc odpowiadając na pytanie, mając mnóstwo szczęścia można znaleźć się w jednej grupie ze znajomym, ale większe szanse na to mamy dopiero na wyższych latach.
8. Biblioteka
Biblioteka główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zlokalizowana jest na ulicy Szkolnej 18, czyli około 10 minut spacerem od głównych budynków uczelni. Poza standardowym wypożyczeniem lub zwrotem książki, do dyspozycji studentów została oddana czytelnia. Można tam pouczyć się ze swoich książek lub wziąć jedną z zasobów bibliotecznych i spędzić z nią czas. Po więcej informacji chętne osoby odsyłamy na stronę internetową biblioteki.
Nie jest to jedyne miejsce, gdzie student może usiąść z książką, ponieważ w Centrum Symulacji Medycznej na ulicy Chodźki 4 mieści się czytelnia. Zwykle studenci wypożyczali również i tutaj interesujące ich tytuły książkowe.
Warto podkreślić, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie umożliwia swoim studentom bezpłatny i legalny dostęp elektroniczny do wielu pozycji książkowych. Link do strony z literaturą znajduje się tutaj, zaznaczyć należy, że aby z niego niej skorzystać, należy uzyskać zdalny dostęp, poprzez właściwą konfigurację ustawień przeglądarki internetowej. O tym jak to zrobić, dowiecie się więcej pod tym linkiem.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Na pierwszym roku student spędza najwięcej czasu w dwóch lokalizacjach. Pierwsza, to okolicy ulicy Chodźki, czyli Kampus (miejsce gdzie znajdują się wydziały, dziekanat i Centrum Symulacji Medycznej). W Lublinie nie ma jednego głównego wydziału, gdzie zebrane byłyby wszystkie zajęcia, ale wszystko rozproszone jest jest w mniejszych budynkach, które oddalone są od siebie w granicach 10-20 minut piechotą.
Drugą lokalizacją jest ulica Radziwiłłowska 11 ze znajdującym się tam Collegium Medicum.
Dokładne adresy wszystkich katedr umieścimy nieco niżej, dlatego zachęcamy do uważnego czytania poradnika.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Wokół studiów niestacjonarnych narosło wiele mitów, a jednym z nich jest to, że poniekąd studenci studiujący w tym trybie mają łatwiej, ponieważ płacą sami za każdy semestr edukacji. Jeśli chodzi o Uniwersytet Medyczny w Lublinie, to w żadnym razie nie można mówić o takiej faworyzacji, a każdy student traktowany jest na równi, mając takie same prawa, obowiązki, przywileje jak i formy i rodzaje zaliczeń. Jedyna różnica polega na tym, że zgodnie z prawem szkolnictwa wyższego, studenci studiujący w tych dwóch różnych trybach, nie mogą być
wymieszani w jednej grupie dziekańskiej, dlatego w Lublinie jak i na wielu uniwersytetach medycznych w Polsce, podział ten jest zachowany.
11. Legitymacje
Legitymacje wydawane są w październiku, zaraz na początku roku akademickiego. Zwykle starości odbierają je z dziekanatu na ul. Chodźki 19, a następnie rozdają wśród członków swojej grupy. Koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi około 22 zł i tę opłatę uiszczamy poprzez portal studenta. Z racji posiadania legitymacji studenckiej, przysługują nam liczne ulgi z tego tytułu, np. tańsze bilety komunikacji miejskiej czy wejścia do ośrodków kultury.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Za wybitne osiągnięcia naukowe lub sportowe w okresie szkoły średniej, tzn. tytuł laureata olimpiady międzynarodowej, tytuł laureata bądź finalisty olimpiady stopnia centralnego lub bycie medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w sporcie, student ma prawo ubiegać się o stypendium naukowe rektora.
Sprawami stypendialnymi zajmuje się Dział Spraw Socjalnych Studentów, a więcej o samych wnioskach stypendialnych jak i warunkach jego przyznawania, można dowiedzieć się tutaj.
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Magdaleny Damek.
13. Akademik.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie oferuje trzy Domy Studenta, “DS1”, “DS2” oraz “DS3”. Różnią się one standardem, ale wszystkie oferują pokoje jedno- lub dwuosobowe. Akademiki zlokalizowane są na ul. Chodźki, więc stosunkowo blisko samego Kampusu.
Wszystkie szczegółowe informacje, takie jak terminarz kwaterowania, cennik, galeria zdjęć, czy warunki i potrzebne dokumenty niezbędne do ubiegania się o akademik, znajdują się na ich oficjalnej stronie, do której odsyłamy wszystkie chętne osoby.
14. Plan zajęć
Plan zajęć dostępny jest na portalu studenta, o czym wspominaliśmy wcześniej, jego forma pozwala na bieżące korzystanie z niego, ponieważ jest dedykowany stricte pod studenta.
Natomiast jeśli ktoś nie ma jeszcze dostępu do portalu, może podejrzeć plan zajęć na stronie uczelni w zakładce, do której link zamieszczamy tutaj, jednak jego forma jest cięższa do rozczytania, ponieważ jest to zbiorczy harmonogram dla całej społeczności akademickiej, więc odnalezienie swojej grupy może być problematyczne. Dodatkowo znajdziemy tutaj plan rozpoczęcia roku ze szczegółowymi datami i terminami, do których należy dostarczyć odpowiednie pisma i dokumenty.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Brak czasu na studiach medycznych to kompletny mit! Oczywiście, podstawą jest sumienna i dobrze rozplanowana nauka, jednak nie samą nauką człowiek żyje i jeśli dobrze gospodarujemy czasem, to będziemy mogli rozwijać swoje hobby, zainteresowania, czy pozwolimy sobie na wyjścia ze znajomymi. Czasem nawet lepiej jest sobie odpuścić, żeby odpocząć psychicznie lub po prostu się wyspać, a co może być ciekawe, pozwoli to nam osiągnąć koniec końców lepsze wyniki i zrzuci z nas niepotrzebny stres. Okresami, podczas których należy poświęcić więcej czasu na naukę, to na pewno momenty końcowe danych modułów, gdy z każdego przedmiotu do napisania jest kolokwium oraz okres sesyjny, jak wiadomo wymagana wiedza obejmuje wtedy cały rok lub semestr.
16. Wyprawka na 1 rok
Z rzeczy niezbędnych, student pierwszego roku kierunku lekarskiego w Lublinie potrzebował będzie obuwie zmienne, fartuch prosektoryjny (wiązany z tyłu) i laboratoryjny (medyczny, zapinany od przodu), nakrycie głowy w postaci czepka lub chusty anatomicznej (studentki powinny uważać szczególnie, aby długie włosy cały czas były zakryte i związane, bo prowadzącym łatwo przez to podpaść), komplet odzieży medycznej, tzw. “scrubs” (na zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej), paczkę rękawiczek jednorazowych i komplet kredek wraz z gładkim zeszytem.. Uczelnia daje studentom identyfikatory, z którymi obowiązkowo muszą przemieszczać się po szpitalu, a także na wybranych zajęciach nieklinicznych.
Dodatkowo można wyposażyć się w kalkulator prosty lub złożony, który ułatwi nam obliczenia na przedmiotach laboratoryjnych, a także w pęsetę anatomiczną i skalpel na zajęcia z anatomii.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tags: