
Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Warszawski Uniwersytet Medyczny – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poradnik ten powstał przede wszystkim dla osób, które w planach mają rekrutację na kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Jego celem jest przybliżenie pierwszorocznym studentom pojęcie „studiowania” od praktycznej strony. Będzie on również ułatwieniem i pomocą w przebrnięciu przez wiele nowych rzeczy, które napotkacie podczas rozpoczynania Waszej uczelnianej drogi.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na WUMie rozpoczyna się ustawowo 1 października, natomiast zajęcia rozpoczynają się w pierwszy najbliższy poniedziałek po 1 października. Natomiast sama inauguracja, czyli oficjalne i uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego, odbywa się w terminie ustalonym przez władze uczelni, z reguły w pierwszym tygodniu października, a na to wydarzenie zapraszane są wybrane osoby, przedstawiciele danego rocznika. Zawsze przed dniem 1 października odbywa się tzw. dzień adaptacyjny, na który przychodzą pierwszoroczni studenci. Podczas jego trwania ma miejsce pierwsze spotkanie z władzami uczelni, spotkanie z przedstawicielami samorządu, omówienie spraw organizacyjnych, ale również odbywa się prezentacja różnych organizacji studenckich, czy też kół naukowych. Wydarzenie to polega przede wszystkim na spędzaniu czasu na auli i słuchaniu tychże różnych prezentacji. Po tym wstępie teoretycznym odbywa się zebranie w grupach dziekańskich i jest to pierwszy moment poznania studentów ze swojej grupy. Wówczas także do każdej z grup przychodzą wyznaczeni studenci z wyższych lat i opowiadają oni, o tym jak tak naprawdę wygląda studiowanie oraz udzielają praktycznych porad dotyczących uczelni. Rozdawane są wtedy także legitymacje studenckie. Informacja o przynależeniu do danej grupy dziekańskiej pojawia się dzień przed dniem adaptacyjnym i jest ona przesyłana na maila każdemu studentowi. Na ten dzień warto przeznaczyć trochę czasu, ponieważ trwa on zazwyczaj od 5 do 6 godzin. Oficjalnie dzień adaptacyjny jest uznawany za obowiązkowy, natomiast obecność tak naprawdę nie jest weryfikowana, a nieodebrane legitymacje można odebrać później w dziekanacie. Jednakże warto wziąć w nim udział, ponieważ jest to takie pierwsze spotkanie studentów z uczelnią i zapoznanie się z jej funkcjonowaniem.
Natomiast immatrykulacja odbywa się z reguły kilka dni po rozpoczęciu zajęć, zazwyczaj w ich pierwszym tygodniu. Obecność jest obowiązkowa, jednak nie weryfikowanaf. Podczas niej wszyscy studenci pierwszego roku składają przysięgę, dzięki czemu zostają oni oficjalnie przyjęci w poczet uczelni. Odbywa się ona w dzień prowadzenia zajęć i objęta jest ona godzinami rektorskimi przeznaczonymi na czas odbywania się immatrykulacji, dlatego podczas jej trwania studenci zwolnieni są z zajęć.
Z rozpoczęciem roku akademickiego wiążą się liczne szkolenia i kursy, które należy odbyć lub do których student ma dostęp. W pierwszym semestrze nauki mamy obowiązek odbycia szkolenia BHP oraz szkolenia bibliotecznego.
Obydwa te szkolenia odbywają się w formie zdalnej.
Szkolenie biblioteczne odbywa się za pomocą specjalnej strony internetowej, na której znajduje się teoria, na podstawie której należy rozwiązać później test.
Szkolenie BHP przeprowadzane jest na uczelnianej platformie elearningowej, na której zamieszczone są również wykłady oraz prezentacje, z których treścią trzeba się zapoznać i na ich podstawie odpowiedzieć na pytania testowe znajdujące się na koniec szkolenia. Po jego rozwiązaniu otrzymuje się certyfikat ze szkolenia BHP, który trzeba wysłać na odpowiedni e-mail, aby to szkolenie zostało nam zaliczone.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska jest uczelnianym odpowiednikiem licealnej klasy. Liczy ona zazwyczaj od 20 do 25 osób, natomiast na wielu przedmiotach grupy te są dzielone na mniejsze. Podczas seminariów zwyczajowo uczestniczymy w nich całą grupa, natomiast na ćwiczeniach połową grupy. Największym wyjątkiem jest anatomia, ponieważ grupę anatomiczną tworzy około 18-20 osób wybieranych według kolejności z listy grupy dziekańskiej.
Do grup dziekańskich studenci przydzielani są według kolejności alfabetycznej z małymi wyjątkami, ponieważ zdarza się, że osoby, które wybrały jakiś nietypowy język umieszczane są razem w grupie.
3. Kim jest starosta grupy?
Starosta grupy pełni na WUMie bardzo ważną oraz istotną funkcję. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc osobom z jego grupy w rozwiązywaniu jakichkolwiek trudności ze sprawami organizacyjnymi, bądź zaliczeniami, a także przekazywaniu im odgórnych, dotyczących ich informacji. Jeśli więc student ma z czymś problem, w pierwszej kolejności powinien zwrócić się z nim do starosty swojej grupy, a on następnie decyduje, czy do jego rozwiązania potrzebuje konsultacji ze starostą roku, ponieważ jest on łącznikiem między nim, a grupą. Jego rolą jest także reprezentowanie swojej grupy dziekańskiej na radzie pedagogicznej, czyli spotkaniu starostów grup i starosty roku wraz z przedstawicielami katedr oraz opiekunem roku. Na radzie tej rozgrywają się bardzo ważne dla studentów kwestie i ustalenia, dotyczące przede wszystkim wspólnego wyznaczania terminów kolokwiów, egzaminów, czy też innych zaliczeń. Rozwiązywane są również wówczas różnorakie problemy dotyczące dydaktyki, które pojawiły się w trakcie roku akademickiego. Do pełnienia tego stanowiska mile widziane są osoby otwarte, komunikatywne i pewne siebie. Wybierany jest on demokratycznym głosowaniem członków grupy odbywającym się zazwyczaj poprzez konwersację na Messengerze.
4. Kim jest starosta roku?
Jest on reprezentantem całego roku przed władzami uczelni. To również osoba, która kontaktuje się z asystentami, czy wykładowcami celem ustalania harmonogramu sesji egzaminacyjnej. Wybierany jest on demokratycznie przez starostów grup, poprzez głosowanie na grupie, na Messengerze. Przeprowadza on również czasem różne ankiety wśród społeczności studenckiej, aby poznać jej zdanie na dany temat.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat kierunku lekarskiego znajduje się na ul. Księcia Trojdena 2 w budynku rektoratu, na 6. piętrze. Zanim jednak udamy się do dziekanatu warto w pierwszej kolejności napisać maila do opiekuna roku, który podpowie nam, co powinniśmy zrobić w danej sytuacji. Dziekanat jest miejscem, w którym załatwiamy różne formalności związane z przebiegiem studiów.
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Wirtualna Uczelnia jest odpowiednikiem licealnego elektronicznego dziennika. Dostajemy do niej dostęp dopiero po uzyskaniu legitymacji, ponieważ loginem do WU jest nasz numer indeksu, który na niej się znajduje, natomiast hasło stanowi nasz numer pesel. Jest to platforma, za pośrednictwem której możemy śledzić przebieg naszych studiów, a także oceny cząstkowe, jak i końcoworoczne. Czasem udostępniane są tam również ankiety o prowadzących do uzupełnienia przez studentów oraz możemy tam również sprawdzić zaliczenia praktyk.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Oczywiście jest to wykonalne, ponieważ z reguły dziekanat raczej jest temu przychylny i wyraża na to zgodę. Aby znaleźć się w jednej grupie z naszym znajomym trzeba jeszcze przed rozpoczęciem roku wysłać maila do dziekanatu, właśnie z taką prośbą. W większości przypadków są one rozpatrywane pozytywnie.
Autorstwa Panek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35233654
8. Biblioteka
Biblioteka znajduje się w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym na ul. Żwirki i Wigury 63. W jej budynku mieści się również tak zwana “skrypciarnia”, czyli miejsce, w którym można kupić skrypty potrzebne na różne zajęcia. Na 2. piętrze znajduje się tam również czytelnia wraz ze stanowiskami komputerowymi, do której wstęp mamy w godzinach jej otwarcia, nie trzeba wcześniej dokonywać rezerwacji, ani się zapisywać. Do naszej dyspozycji są tam również pokoje do nauki indywidualnej, bądź też grupowej, a ponadto także dostępne są do wypożyczenia modele anatomiczne. Oprócz standardowej wypożyczalni pozycji bibliotecznych, jest również wypożyczalnia samoobsługowa. Korzystamy z niej sami wchodząc i wybierając interesującą nas książkę z regału, a następnie po jej skasowaniu możemy wypożyczyć ją do domu. Jest tam wybór bardzo nowoczesnych pozycji, natomiast minusem wypożyczalni samoobsługowej jest fakt, iż daną książkę możemy wypożyczyć maksymalnie na okres 15 dni. Standardowa wypożyczalnia jest więc pod tym względem bardziej przystępna, ponieważ książkę wypożyczyć można na okres bardzo długi liczący około 90-180 dni.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Zajęcia na kierunku lekarskim odbywają się na ul. Księcia Trojdena 2a, 2c, na ul. Chałubińskiego 5, ul. Żwirki i Wigury 63a, ul. Banacha 1a, ul. Litewskiej 14/16, w Szpitalu Bródnowskim, Pediatrycznym, a także Uczelnianym Centrum Stomatologii na ul. Binieckiego 6. Jak widać, zajęcia prowadzone są w wielu różnych miejscach, więc student pierwszego roku, będzie musiał podróżować po Warszawie, niemniej większość z nich odbywa się w jednym miejscu, o czym dowiecie się później.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Studia studentów w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym wyglądają dokładnie tak samo, oprócz tego, iż studenci niestacjonarni zobligowani są do uiszczania opłaty za każdy semestr studiów, a także nie mogą znaleźć się oni w jednej grupie ze studentami stacjonarnymi. Piszą dokładnie te same egzaminy, a w ich toku nauczania nie ma żadnej różnicy.
11. Legitymacje
Legitymacje rozdawane są podczas trwania dnia adaptacyjnego, bądź dla osób na nim nieobecnych odbierane są później w dziekanacie przez starostę grupy.
Opłatę za legitymację uiszczamy po jej odebraniu na specjalny numer konta udostępniony na Wirtualnej Uczelni i wynosi ona 22 zł.
Posiadanie tego dokumentu wiąże się z licznymi benefitami i ulgami, np. na tańsze przejazdy komunikacją miejską, pociągami, czy bilety do różnych ośrodków kultury, a także zniżki w niektórych warszawskich restauracjach.
Na WUMie legitymacja studencka jest czasem potrzebna do otwierania szatni w niektórych miejscach odbywania się zajęć. Ponadto dzięki jej posiadaniu zostajemy upoważnieni do otrzymania różnych zniżek, na przykład w kawiarni obok Collegium Anatomicum.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Stypendium naukowe możemy otrzymać będąc już na 1. roku studiów. Jest ono przewidziane dla finalistów i laureatów olimpiad naukowych, czy osiągnięć sportowych, stopnia centralnego. Wnioski te przyjmowane są zazwyczaj od drugiego tygodnia października do końca miesiąca i pobiera się je przez Wirtualną Uczelnię, a następnie wypełnione zanosi do dziekanatu.
Poza stypendiami naukowymi, można pobierać również inne zapomogi, więcej o wszystkich typach dowiecie się w podanym linku.
13. Akademik.
Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym są cztery akademiki. Pierwszeństwo w ich przyznawaniu mają studenci oraz doktoranci uczelni, a w drugiej kolejności prawo do ich otrzymania mają kandydaci dopiero zakwalifikowani na studia. Wniosek aplikowania o miejsce w akademiku pobiera się za pośrednictwem Wirtualnej Uczelni, bądź jeśli nie ma się jeszcze do niej dostępu można również otrzymać go w dziekanacie. Należy go wypełnić oraz podpisać, a następnie dostarczyć do dziekanatu.
Link do oficjalnej strony akademików znajduje się tutaj Nr 1, Nr 2, Nr 2 BIS “Sarna”i “Rogaś” .
14. Plan zajęć
Plan zajęć udostępniany jest na stronie uczelni, a w zasadzie na stronie wydziału lekarskiego. Wrzucamy tutaj link.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Faktem jest, iż na pierwszym roku kierunku lekarskiego jest dużo materiału do opanowania, a co za tym idzie należy jak najszybciej znaleźć swój sposób na efektywną naukę. Nie oznacza to jednak, że nie mamy czasu na nic innego. Na WUMie mamy długą przerwę świąteczną oraz ferie, które trwają aż trzy tygodnie i można poświęcić je w całości na odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że podstawą jest dobre rozplanowanie materiału i jego sumienna nauka według ustalonego przez nas planu.
16. Wyprawka na 1 rok
Niezbędnym atrybutem pierwszorocznego studenta kierunku lekarskiego na WUMie jest z pewnością fartuch prosektoryjny oraz białe (koniecznie) nakrycie głowy takie jak czepek, czy chusta anatomiczna. Warto mieć także pęsetę anatomiczną oraz może przydać się również identyfikator z imieniem i nazwiskiem. Potrzebny będzie także gładki zeszyt wraz z kredkami w odcieniach różu oraz fioletu, używane podczas zajęć histologii. Należy także wyposażyć się w fartuch laboratoryjny, a także zmienne obuwie. Na zajęcia z anatomii, podczas przerabiania zagadnień osteologicznych warto wyposażyć się w wyprostowany spinacz, tudzież drucik.
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tags: