
Dołącz do nas i uzyskaj dostęp do dodatkowych treści!

NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Menu
NaMedycyne to portal dla kandydatów na kierunki medyczne oraz studentów tych kierunków.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © NaMedycyne 2023
Spis treści
×
By Daniel
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ŚUM – Poradnik Pierwszaka
Spis treści
Wstęp
Poniższy poradnik kierujemy dla każdego wystraszonego pierwszaka, który naczytał się i nasłuchał wielu mitów związanych ze studiowaniem kierunku lekarskiego. Połowa ludzi nie zdaje pierwszego roku? Na medycynie nie ma czasu na rozrywkę? Tworząc ten artykuł chcielibyśmy Was uspokoić, a także pokazać, że studiowanie lekarskiego to tak na prawdę piękna i niezapomniana przygoda.
FAQ
1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki?
Rok akademicki na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu rozpoczyna się 1 października, chyba że dzień ten wypada w weekend, a w takim przypadku pierwsze zajęcia startują w najbliższy poniedziałek od tej daty. Immatrykulacja, czyli oficjalnie przyjęcie studentów w poczet uczelni odbywa się na uroczystej inauguracji roku akademickiego, jednak obecność na tym wzniosłym wydarzeniu nie jest obowiązkowa, a zwykle zapraszana jest reprezentacja wybranych studentów, celem złożenia przysięgi w imieniu całej społeczności (oczywiście osoby chętne, również są mile widziane).
Dodatkowo na początku października należy przejść szkolenie BHP, które w praktyce sprowadza się do zapoznania z materiałem udostępnionym przez prowadzącego, a następnie trzeba zaliczyć krótki test z pytaniami jednokrotnego wyboru (całość odbywa się zdalnie, a jego ukończenie jest obowiązkowe dla każdego studenta).
Osoby chętne mogą wziąć udział w szkoleniu bibliotecznym. Sprowadza się ono do spotkania online, na którym miłe i pomocne Panie bibliotekarki wytłumaczą wszystkie kwestie związane z wypożyczaniem, prolongatą i zwrotem książek.
2. Czym jest grupa dziekańska?
Grupa dziekańska to odpowiednik szkolnej klasy, a w jej skład wchodzi maksymalnie 25 osób. Dodatkowo ulega ona podziałowi na dwie mniejsze sekcje (A i B), a czasem na cztery, co jest spowodowane faktem, że część zajęć po prostu musi odbywać się w mniej licznych grupach. Skład ustalany jest na podstawie alfabetycznie uporządkowanej listy nazwisk nowo przyjętych studentów, wynik maturalny czy kolejność złożenia papierów nie ma znaczenia.
3. Kim jest starosta grupy?
Zadaniem starosty jest reprezentowanie oraz załatwianie wszelkich spraw swojej grupy. Osobę do pełnienia tej funkcji zwykle wybiera się spośród chętnych, poprzez głosowanie na utworzonej grupce w aplikacji “Messenger”. Jeśli tylko jeden student jest zainteresowany, to automatycznie zostaje starostą. Osoba wybrana powinna umieć się dogadać i nie mieć problemów ze swobodną komunikacją międzyludzką, ponieważ do jego obowiązków należeć będzie kontakt z asystentami i prowadzącymi, celem ustalenia wszystkich bieżących spraw związanych ze swoją grupą. Dodatkowo starosta rozdziela tematy prezentacji, które studenci muszą przygotowywać na niektóre zajęcia.
4. Kim jest starosta roku?
Starosta roku jest łącznikiem pomiędzy władzami uczelni, wykładowcami a studentami. Wybrana osoba powinna mieć jakieś doświadczenie ze studiowaniem, ponieważ jest to wymagająca funkcja. Jego wybór wygląda tak samo, jak w przypadku poprzednika. Dodatkowo do funkcji starosty roku będzie należał kontakt z dziekanem, przekazywanie mu próśb i uwag studentów, ustalanie terminów egzaminów wraz z wykładowcami oraz próba rozwiązywania wszystkich konfliktów powstałych wśród studentów na danym roku.
5. Gdzie jest dziekanat i co tam załatwię?
Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu znajduje się w budynku na placu Traugutta 2 (na 4 piętrze). Każdy student załatwi tam wszystkie sprawy bieżące, związane z przebiegiem studiów. Można złożyć tam papiery rekrutacyjne, wniosek stypendialny, potwierdzenia praktyk, czy podpisać umowę z uczelnią, przenieść się z grupy do grupy lub odebrać legitymację.
W pierwszej kolejności powinniśmy kontaktować się ze starostą który następnie sam udaje się do dziekanatu, ponieważ pracujące tam Panie, nie patrzą przychylnie, gdy każdy student załatwia nieskomplikowane sprawy na własną rękę, tworząc wtedy kolejkę przed wejściem (dotyczy to zbiorowych wniosków, problemów z planem zajęć, czy wszelkich pytań).
6. Czym jest wirtualny dziekanat?
Internetowym odpowiednikiem dziekanatu na ŚUMie, jest tak zwana “wirtualna uczelnia”. Każdy student może przejrzeć tam swoje oceny z egzaminów i zaliczeń, przeczytać sylabus danego przedmiotu oraz poznać asystentów, a także złożyć elektroniczny wniosek stypendialny lub przeczytać maila na poczcie studenckiej. “U10” (inaczej wirtualna uczelnia) stanowi zatem zdalne “centrum dowodzenia” naszymi studiami. Platforma dostępna jest pod podanym linkiem.
7. Czy można być ze znajomym w grupie?
Jeśli chcielibyśmy studiować razem ze znajomymi, to ŚUM oferuje nam taką możliwość. Co należy zrobić? Najlepiej jeszcze we wrześniu napisać pismo do dziekanatu z prośbą o przydział do tej samej grupy. Ważne jest, aby każda zainteresowana osoba złożyła papierowy wniosek w dziekanacie. Często wnioski rozpatrywane są pozytywnie, więc warto próbować.
Autorstwa Gabriel Wilk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99681375
8. Biblioteka
Studenci WNMZ mogą skorzystać na terenie Zabrza z dwóch bibliotek. Pierwsza z nich, znajduje się na ul. Jordana 19, a druga na placu Traugutta 2. Znakomita większość osób tylko wypożycza i zwraca książki w podanych placówkach, jednak dla chętnych dostępne są czytelnie z pozycjami, których nie udało się nam dostać. Co prawda nie ma tam pokojów cichej nauki, jednak są to względnie spokojnie miejsca, gdzie bez problemu każdy student będzie mógł usiąść i skupić się na lekturze.
9. Gdzie odbywają się zajęcia na 1. roku?
Większość zajęć na pierwszym roku odbywa się na Kampusie przy ul. Jordana w Zabrzu Rokitnicy, jednak niektóre z nich prowadzone są w Centrum Symulacji Medycznej na placu Dworcowym 3 i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 na ul. 3 Maja 13/15.
10. Czy studia stacjonarne różnią się czymś od niestacjonarnych?
Absolutnie wszyscy studenci mają takie same zajęcia, zaliczenia, terminy egzaminów, jak i zawarte w nich pytania. Nie ma więc mowy o żadnej faworyzacji jednych lub drugich, a sami asystenci również nie wiedza, z jakimi studentami prowadzą ćwiczenia.
Studenci studiujący niestacjonarnie, poza faktem, że za studia muszą płacić z własnej kieszeni, nie muszą uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego oraz zgodnie z ustawą dotyczącą szkolnictwa wyższego, stworzone są dla nich osobne grupy dziekańskie, aby osoby stacjonarne nie mieszały się z niestacjonarnymi.
11. Legitymacje
Legitymacje odebrać można zwykle do końca października w dziekanacie na placu Traugutta 2, a jej koszt wyrobienia to około 22 zł. Dzięki temu dokumentowi możemy korzystać z przysługujących nam ustawowych ulg studenckich, a więc między innymi bilety na komunikację miejską, czy wejścia do ośrodków kultury są po prostu tańsze.
12. Stypendium naukowe na 1. roku
Każdy nowo przyjęty student, może starać się o stypendium naukowe za wybitne osiągnięcia w czasach szkoły średniej (tytuł laureata olimpiady międzynarodowej, laureat lub finalista olimpiady stopnia centralnego lub medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski). Szczegóły składania wniosków, terminy, wymagane dokumenty i wiele więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie uczelni, do której Was odsyłamy.
Dodatkowo można starać się o stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, ministra lub zapomogę, jednak wszystkie dokładne informacje dostępne są na wyżej podlinkowanej stronie.
13. Akademik.
Śląski Uniwersytet Medyczny oferuje studentom 3 akademiki. DS nr 1 na ul. Jordana 19 (o troszkę gorszym standarcie), DS nr 3 ul. Marii Curie – Skłodowskiej 42 oraz DS nr 5 na ul. Marii Curie – Skłodowskiej 44.
Najlepszym wyborem na pierwszym roku będzie zdecydowanie DS nr 1, dzięki czemu większość zajęć będziemy mieli tak naprawdę pod nosem.
Jeśli temat akademików Cię zaciekawił i chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia strony akademików, do której link znajduje się tutaj.
14. Plan zajęć
Plan zajęć zwykle udostępniany jest w połowie września, jednak radzimy nie brać go za pewnik, ponieważ bardzo często ulega on licznym zmianom i korektom, dlatego stronę, na której go dostaniemy, powinniśmy regularnie śledzić.
Harmonogram zajęć na WNMZ znajdziemy tutaj.
15. Czy przez cały rok brak jest czasu na cokolwiek?
Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu oraz ustalenia sobie priorytetów jeśli chodzi o naukę. Najgorsze oczywiście są pierwsze miesiące, aby przestawić się na tryb studiowania, ponieważ wcześniej pewnie większość z Was była nastawiona, aby z każdego przedmiotu mieć same piątki, natomiast na studiach człowiek uczy się sam dla siebie. Ważny jest również wypoczynek, ponieważ czasem lepiej jest sobie odpuścić, niż katorżniczo zarywać nocki z marnymi rezultatami. Niektóre okresy bywają dość trudne, warto jednak ustalić sobie pewne priorytety, usunąć kilka zbędnych aplikacji i zorganizować czas tak, żeby nie zaniedbać siebie. I da się to zrobić! Ale np. przed sesją grafik bywa napięty. Należy również rozwijać sobie hobby, pasje, zainteresowania, a także wychodzić ze znajomymi czy po prostu imprezować, aby mieć co wspominać.
16. Wyprawka na 1 rok
Na pierwszym roku nie potrzeba kupować stetoskopu ani tony książek. Jest jednak kilka rzeczy uznanych przez nas za absolutny “must have”, mowa tutaj o fartuchu laboratoryjnym (najlepiej dwa, ponieważ na WNMZ nie ma wymogu posiadania fartucha prosektoryjnego, to jeden z nich może posłużyć nam właśnie w prosektorium, a drugi na zajęcia, gdzie nie ma możliwości się zabrudzić), (pęsecie anatomicznej – można używać nawet długopisu, byle mieć jedną rzecz przeznaczoną stricte do preparatów), gładkim zeszycie oraz zestawie kredek (najlepiej w barwach czerwono-fioletowo-różowo-niebieskich, bo takie właśnie są preparaty) , a także potrzebne będzie nam obuwie zmienne (nie muszą być to crocsy, wystarczą buty z białą podeszwą).
Ostatnie wpisy
Wyszukaj
Kategorie
NaMedycyne.pl to portal tworzony dla studentów, przez studentów.
Podawane informacje, opisy, a także przygotowane przez nas porady, tworzone są przez zespół osób, które sprawdziły i doświadczyły wszystkiego na własnej skórze, abyście Wy mieli łatwiej!
Odwiedź grupę i dołącz do NaMedycyne!
Tags: